Nie przypuszczałem, że będę jeszcze pisał o przeglądarce WWW dla Windows XP. Od czasu kiedy moja ulubiona przeglądarka Mypal 29.3 zaczęła sobie coraz gorzej radzić z wyświetlaniem stron internetowych, co rozpoczęło się na dobre gdzieś tak z początkiem 2023 roku, nie mogłem znaleźć dobrej alternatywy. Pojawiły się wprawdzie przeglądarki oparte na Chromium (Kafan Minibrowser opisany 16 lutego 2023, 360 Chrome – 7.06.2023, Supermium, najlepsza z nich – 18.06.2024) oferujące znacznie większą kompatybilność ze współczesnymi serwisami, ale uciążliwe w użytkowaniu na moim leciwym sprzęcie ze względu na powolne działanie i ogromne zapotrzebowanie na pamięć operacyjną.
Doszło do tego, że przestawiłem się na system Linux, gdzie miałem do dyspozycji chociażby najnowszego Firefoksa i to w miarę sprawnie działającego. Na moim HP Workstation xw6000 (stary, chyba piętnastoletni, 32-bitowy komputer) zainstalowałem MX Linux jako drugi system obok Windows XP i okazało się, że coraz częściej uruchamiam właśnie Linuksa. Tak by pewnie zostało, gdyby nie to, że pojawiły się serwisy które nie działają poprawnie pod 32-bitowym Firefoksem, nawet najnowszym (a pod 64-bitowym z tym samym numerem wersji działają). Alternatywą mogłyby być przeglądarki oparte na Chromium, ale programiści porzucili 32-bitową wersję już jakiś czas temu, a Linux to nie Windows i starszej wersji przeglądarki w nowszym systemie się nie zainstaluje (a przynajmniej nie jest to proste).
Z nową wersją przeglądarki Mypal, bazującą na Firefox Quantum (wcześniejsze wersje były oparte na Pale Moon) zetknąłem się na początku ubiegłego roku, ale doświadczenia nie były zachęcające. Program był tak niestabilny, że nie dało się go normalnie używać. Stwierdziłem, że nie mam czasu na taką zabawę, zrezygnowałem z opisywania tej przeglądarki na blogu i w ogóle „odpuściłem” temat.
Przypadkiem jednak (no, może nie całkiem przypadkiem) wszedłem niedawno na oficjalną stronę Mypal i widzę taki tekst „New Mypal is not such unstable as it was, download it and try.” Myślę sobie: spróbuję, może rzeczywiście coś poprawili?
Pobrałem najnowszą 32-bitową wersję Mypal 68.14.4, zainstalowałem (a właściwie rozpakowałem archiwum, bo program nie wymaga instalacji), uruchomiłem i poczułem jakbym się cofnął dziesięć lat wstecz, kiedy to pod Windows XP można było zrobić (prawie) wszystko (szkoda, że to nie mnie ubyło dziesięć lat życia). Przeglądarka pracuje (prawie) tak wydajnie jak Mypal 29.3, otwiera (prawie) wszystko, bez problemu na moim komputerze udało się otworzyć jednocześnie kilkanaście kart ze stronami WWW nie „zabijając” systemu, a co do stabilności, to wprawdzie udało mi się wygenerować jeden „niebieski ekran”, ale jak na razie nie udało mi się tego powtórzyć. W dodatku obsługiwane są rozszerzenia Firefoksa, te nowsze i te starsze, wprawdzie nie wszystkie, ale podstawowe na pewno uda się znaleźć, w tym blokery reklam (bez tego nie wyobrażam sobie przeglądania Internetu na leciwej maszynie pod Windows XP). Tak więc uważam, że przeglądarka dojrzała już do codziennej pracy i nie waham się twierdzić, że jest to w tej chwili najlepszy program tego typu działający pod Windows XP.
No dobrze: a jeśli jednak jakaś strona nie chce się otworzyć, albo wyświetla się komunikat o konieczności zainstalowania jednej z najnowszych, wspieranych przeglądarek? Zawsze można jeszcze spróbować starej sztuczki z podmianą User Agent String. W pole adresowe przeglądarki wpisujemy about config i ignorujemy ostrzeżenie o utracie gwarancji (jakiej gwarancji?) klikając „I accept the risk!”. W polu wyszukiwania wpisujemy general.useragent i sprawdzamy, czy wartość zmiennej general.useragent.site_specific_overrides wynosi true. W przeciwnym razie klikamy prawym klawiszem myszy i wybieramy „Toggle”. Następnie klikamy prawym klawiszem na puste pole, wybieramy „New → String” i wpisujemy coś takiego: general.useragent.override.mojastrona.com.pl, (jeśli strona która się nie otwiera ma adres https://mojastrona.com.pl), a następnie jako wartość nowej zmiennej na przykład to (polecam skopiować i wkleić):
Mozilla/5.0 (Windows NT 10.0; Win64; x64; rv:133.0) Gecko/20100101 Firefox/133.0
Na koniec zachęcam do pobierania, instalowania i parafrazując znanego polityka, make Windows XP great again!
Supermium jest okej, ale na moim sprzęcie z XP (HP 2510p, C2D U7600 1,2GHz, 2GB RAMu i dysk msata 32GB w adapterze z msata na archaiczny interfejs zif bazujący na ide) też miałem wrażenie że MyPal68 jest szybszy.
OdpowiedzUsuńNo i Supermium z jakiegoś powodu mi nie do końca pasuje (nie wiem jakiego, ciężko to powiedzieć).
Na wcześniej używanym Thinkpadzie R60 też na MyPala68 nie narzekałem.
To jest długa historia, w skrócie zmieniałem laptopa z HP co miał Celerona na HP Elitebooka 840 G5, tak więc tamtego HP z N3060 obecnie używa mój tata, ja przejąłem od niego 2510p, a R60 sprzedałem obecnie kumplowi gdyż mi był już zbędny, jednak do kopiowania plików na stare telefony nie jest mi potrzebna 15 calowa szafa, 12 cali jest idealne.
Im słabszy sprzęt, tym większa różnica. Mypal 68 zainstalowałem też na „składaku” z Pentium 4 2,4 GHz, bardzo starym, jeszcze w technologii Northwood i 2 GB RAM. Działa całkiem przyzwoicie i można wygodnie przeglądać mniej skomplikowane serwisy. Na tym samym komputerze przeglądarka Supermium jest „nieużywalna”. Samo uruchomienie trwa wiele minut, podobnie jak otwarcie nawet najprostszej strony.
Usuń"Na moim HP Workstation xw6000 (stary, chyba piętnastoletni, 32-bitowy komputer)"
UsuńJako ciekawostka napiszę że HP Workstation XW6000 to mniej więcej okolica 2004 roku, więc ma już 21 lat.
Otóż to. Ja korzystam z Supermium na i5 2500K + XP x64 i nie ma zupełnie problemu, korzysta się równie dobrze jak na aktualnym Firefoxie pod Windows 11 na Ryzenie. Mypal 68 jest fajny, nawet bym go wolał od Supermium, ale niestety coraz więcej stron w nim nie działa poprawnie. Pomimo względnej lekkości to już nie to samo, co 29.3 i jego niska zasobożerność, a zgodność z dzisiejszym internetem też już nie jest najlepsza. Czas żeby autor przeskoczył do przeportowania coś w stylu 115 ESR zamiast łatać stary kod...
OdpowiedzUsuńIstnieje też coś takiego jak OneCore API https://github.com/shorthorn-project/One-Core-API-Binaries - można dzięki temu uruchomić niektóre programy (w tym Firefoxa) pod Windows XP (najnowszy oficjalny Firefox działa - przetestowałem).
OdpowiedzUsuńInstalowałeś wersję 32-bit, czy 64-bit? Bo ja pod Windows 32-bit z OneCore API próbowałem zainstalować wersję Firefoksa 115.9.1 ESR (nie ma nowszego ESR), ale po instalacji przeglądarka nie uruchamia się. Komunikat „Firefox uległ awarii w wyniku błędu”. Masz jakieś wskazówki?
UsuńTestowałem na wersji Firefoxa 128 ESR (istnieje, https://ftp.mozilla.org/pub/firefox/releases/128.0esr/win32/pl/) oczywiście 32-bit w trybie kompatybilności Windows 10 1809 (pamiętać by instalator i zainstalowany program były w tym trybie uruchamiane) i działa bez problemów
UsuńTestuję na wirtualnej maszynie Windows XP pod VirtualBoxem. Firefox ten sam co u Ciebie, tryb zgodności też. Pod koniec instalacji (na etapie „porządkowanie”) pojawia się komunikat: „Z tym plikiem nie jest skojarzony program umożliwiający wykonanie tej czynności”. Miałeś coś takiego? Może w mojej instalacji Windows czegoś brakuje (ale to jest maszyna, której używam na co dzień do różnych zadań). Po uruchomieniu Firefoksa pojawia się komunikat „Firefox uległ awarii w wyniku błędu” i przeglądarka nie startuje.
UsuńA ponadto: po instalacji One-Core-API maszyna wirtualna zawiesza się podczas zamykania systemu przy zapisywaniu ustawień. Jak próbowałem na maszynie fizycznej, to wywołanie wcześniej używanych przeglądarek (MyPal 68, Firefox 59.2.0 ESR) powodowało BSOD. To ostatnie może być związane z tym, że One-Core-API „gryzie się” z używanym przeze mnie antywirusem, ale nie mam czasu ani ochoty żeby to badać. Chyba, że poznam warunki, w których One-Core-API działa bezwzględnie stabilnie, inaczej mnie nie interesuje.
UsuńByć może to przez brak któreś aktualizacji - ja testowałem to też na wirtualce z XP pro SP3 ale zaktualizowana po całości, w wolnej chwili pobadam temat - u mnie OneCore API działa bez żadnych interferencji w systemie. Przy instalacji Firefoxa też mam błąd o nieskojarzonym programie, ale poza nim wszystko przebiega bezproblemowo.
UsuńJednak Supermium lepsza bo i tutaj nie można dzwonić przez komunikator fejsbukowy. jedynie już w Supermium się da.
OdpowiedzUsuń