Kilka dni temu chciałem sobie uruchomić aplikację Telegam Desktrop na moim 32-bitowym komputerze z MX Linux. Tak, wiem że komunikatory są przeznaczone na smartfony i nawet mam stosowne aplikacje na smartfonie i tablecie, ale taki dinozaur jak ja nie może się jakoś przyzwyczaić do małego ekranu i wirtualnej klawiatury, i jak mam przed sobą jakąś dłuższą konwersację (to znaczy więcej niż dwa zdania), to wolę sobie uruchomić komunikator na desktopie (albo laptopie) i mieć „prawdziwą” klawiaturę i wyświetlacz. Tym razem jednak spotkała mnie niespodzianka. Po uruchomieniu aplikacji zostałem przywitany ekranem logowania do Telegrama. Myślę sobie: nie ma sprawy, dawno nie używałem tej aplikacji, może coś się zmieniło w serwisie i trzeba zalogować się ponownie. No tak, zmieniło się, ale więcej niż myślałem. Po próbie zalogowania się do serwisu dostałem komunikat, że moja wersja aplikacji jest przestarzała i konieczne jest uaktualnienie. Wprawdzie wiedziałem, że klient którego używam jest nieaktualny a w repozytorium mojej dystrybucji Linuksa nie ma nowszego, ale do tej pory działało. Odwiedziłem więc oficjalną stronę Telegrama (https://desktop.telegram.org), a tam owszem, jest aplikacja do pobrania, ale tylko w wersji 64-bitowej.
Wniosek jest prosty: Telegram nie tylko porzucił 32-bitową wersję aplikacji (to się stało już jakiś czas temu i o tym wiedziałem), ale i zablokował możliwość logowania przy pomocy istniejącej, starszej wersji klienta (o czym się właśnie przekonałem).
No a co w takim razie z systemem Windows XP? Miałem tam starą wersję 1.8.15 , która wprawdzie już nie działała w pełni poprawnie, ale pozwalała na obsługę dawniej skonfigurowanych kontaktów. Jak się łatwo domyśleć i tym razem, przy próbie uruchomienia zostałem powitany ekranem logowania, ale po wprowadzeniu numeru telefonu dostałem komunikat o błędzie serwera.
Czy to zatem koniec możliwości korzystania z komunikatora Telegram na 32-bitowych komputerach stacjonarnych i laptopach? Na szczęście nie, nadal działa bowiem wersja „przeglądarkowa” dostępna pod adresem https://web.telegram.org.
Pod kontrolą systemu Linux można użyć w miarę nowej wersji przeglądarki Firefox (tę sprawdziłem), zaś pod Windows XP – Supermium lub Mypal 68.
Z tą ostatnią jest jednak pewien kłopot: po wpisaniu adresu jak wyżej otrzymujemy komunikat „Your browser is not supported” i nie pomaga sztuczka z podmianą User Agent String (patrz https://mirekcpl.blogspot.com/2024/12/mypal-68-najlepsza-przegladarka-dla.html). Jest jednak pewien trick: otóż po wpisaniu adresu https://web.telegram.org użytkownik jest w rzeczywistości przekierowywany na stronę https://web.telegram.org/a/, która nie działa. Istnieje jednak wersja Telegram Web działająca w MyPal 68 pod adresem https://web.telegram.org/k/ i taki właśnie adres należy wpisać w przeglądarce (jak długo to jeszcze będzie działać – nie wiem).
Można jeszcze utworzyć zmienną general.useragent.override.web.telegram.org o wartości Mozilla/5.0 (Macintosh; Intel Mac OS X 10_15_7) AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko) Chrome/104.0.5112.79 Safari/537.36 (jak to zrobić – patrz wpis o MyPal 68). Serwis będzie „myślał” że przeglądarką jest Chrome i wyświetli ładniejszą grafikę (zwłaszcza tło).
Warto przejść opisane powyżej kroki, bo Telegram w przeglądarce MyPal działa znacznie sprawniej niż w Supermium i angażuje o wiele mniej zasobów komputera.
Dzięki za podzielenie się tą informacją! To ważna wiadomość dla wszystkich użytkowników starszych komputerów 32-bitowych. Telegram rzeczywiście idzie do przodu, co niestety oznacza pozostawienie w tyle niektórych platform. Dobrze, że przynajmniej wersja przeglądarkowa web.telegram.org nadal działa jako rozwiązanie dla użytkowników 32-bitowych systemów.
OdpowiedzUsuńDługie sesje przy komputerze, niezależnie od używanego komunikatora, mogą być męczące dla wzroku, szczególnie wieczorem. Dla osób spędzających wiele godzin przed ekranem warto rozważyć nakładki na okulary blokujące niebieskie światło, które mogą zmniejszyć zmęczenie oczu i poprawić komfort pracy.
Jestem ciekaw jak długo jeszcze przeglądarki będą wspierać starsze systemy operacyjne. Firefox, Supermium i Mypal 68 to obecnie chyba ostatnie bastiony dla Windows XP i starszych 32-bitowych systemów.
No i co robić z takim komentarzem? Niby odnosi się merytorycznie do wpisu (co cenię i popieram), a w środku reklama i to kontrowersyjna (czego nie akceptuję). Komentarz opublikowałem, a nakładek na okulary nie kupię – wyrzucanie pieniędzy.
Usuń