piątek, 22 maja 2020

Stary Pocket PC – nowa nawigacja

Aktualizacja 13.07.2022

Opisany poniżej program Navigator Free dla pocket PC jest nadal rozwijany i właśnie ukazała się wersja 22.0.1. Niestety ta wersja nie działa na moim Mio 168: wprawdzie program się uruchamia, ale nie widzi mapy. Prawdopodobnie jest to spowodowane zbyt małą pamięcią mojego urządzenia i/lub zbyt starą wersją Windows Mobile. Jeśli ktoś może przetestować na nowszym urządzeniu, to będę wdzięczny za komentarz.

Mapa Polski się rozrosła, została podzielona na trzy regiony i już nie pasuje do opisywanej w tym artykule wersji 17.0.0 Navigatora. Poniższy opis proszę zatem traktować jako archiwalny. Jeśli jednak byłby ktoś zainteresowany przetestowaniem, to mogę gdzieś wrzucić ostatnią działającą mapę Polski (8.12.2021). Proszę dać znać w komentarzu.

Długo się zastanawiałem, czy w ogóle o tym pisać. Kiedy po raz pierwszy wspomniałem na tym blogu o Pocket PC (w 2015 roku, ale wpis jest jeszcze starszy bo w międzyczasie zmieniałem platformę blogową), urządzenia te, chociaż od kilku lat niewspierane przez producentów sprzętu i oprogramowania, były jeszcze używane i dostępne na rynku wtórnym za stosunkowo małe pieniądze. Czy jednak warto o nich pisać po kolejnych pięciu latach, kiedy znakomita większość po prostu się zużyła (choćby dlatego, że baterie nie są wieczne a wymiana nie bardzo się opłaca), zaś nawigację GPS oferuje prawie każdy smartfon, nawet taki z najniższej półki? Ostatnio jednak przeglądając oferty na Allegro natrafiłem na sprawne urządzenie Mitac Mio 168, czyli takie jak moje, za skromne 32 zł (z wysyłką). Jeśliby dało się je w dzisiejszych czasach wykorzystać do nawigacji samochodowej, to moim zdaniem warto się zastanowić. W końcu na smartfon zawsze może ktoś zadzwonić i zakłócić nam nawigowanie w kluczowym momencie. Poza tym jeśli nie napiszę tego teraz, to już zapewne nigdy, a więc do rzeczy.

Przede wszystkim potrzebny jest Pocket PC z modułem GPS. Najlepiej wbudowanym, jak wspomniany Mio 168, ale były też takie z modułem GPS umieszczonym w uchwycie samochodowym, montowanym w gnieździe na kartę pamięci, podłączanym przy pomocy kabla lub nawet przez Bluetooth. Jeśli dysponujemy czymś takim (mój Mio 168 jeszcze działa) albo możemy kupić za niewielkie pieniądze (dużo poniżej ceny używanego smartfona, inaczej się nie opłaci), to mamy dobry początek.

Przydałby się jeszcze program do nawigacji i mapy. Kilka lat temu sprawa była prosta, bo na Pocket PC działało prawie wszystko: Automapa, MapaMap, Navigo, AutoPilot, że wymienię tylko te popularne w Polsce, ponadto oprogramowanie dołączane przez producentów urządzeń (jak Mio Map) i wiele, wiele innych. Dzisiaj jednak prawie wszyscy producenci oprogramowania porzucili platformę Pocket PC. Można wprawdzie zainstalować stary program, ale co z tego: stary program to stare mapy, a infrastruktura drogowa zmienia się ostatnio dość szybko, nie wspominając już o takich „drobiazgach” jak organizacja ruchu. Używanie starych map jest więc co najmniej niewygodne, jeśli nawet nie wpędzi nas w o wiele poważniejsze kłopoty.

Czyżby zatem definitywny koniec? Otóż nie. Z producentów oprogramowania nawigacyjnego na Pocket PC pozostał jeden – czeska firma MapFactor i jedna aplikacja, w dodatku darmowa i z mapami dla całego świata – Navigator Free. Program jest w dalszym ciągu rozwijany, aktualna wersja (w chwili gdy piszę te słowa) dla Pocket PC to 19.3.0. Można go pobrać stąd: http://download.mapfactor.com/NavigatorFree_install.exe. Pobrany plik należy zainstalować na komputerze PC z systemem Windows (obsługiwane są wszystkie wersje od XP do 10) i przy jego pomocy zainstalować nawigację na urządzeniu przenośnym. Wersja darmowa bazuje na wolnych mapach OpenStreetMap tworzonych i aktualizowanych przez użytkowników z całego świata. Istnieje również wersja komercyjna, bazująca na doskonałych mapach TomTom, ale nie będę namawiał do zakupu dosyć kosztownego oprogramowania na starą platformę sprzętową.

Na temat samej instalacji i konfiguracji nie będę się rozpisywał, gdyż wyszedłby z tego mały podręcznik. Wskazówki można znaleźć w internecie. Wspomnę tylko, że ważne jest prawidłowe skonfigurowanie modułu GPS. W większości wypadków zostanie on wykryty automatycznie, niekiedy jednak trzeba będzie wyjść na zewnątrz budynku, żeby GPS prawidłowo odebrał sygnały z satelitów. Jeśli chodzi o eksploatację, to na słabszych urządzeniach (takich jak Mio 168 czy Acer n35) polecam wyłączyć tryb 3D i szczerze zalecam przejrzenie wyznaczonej trasy przed wybraniem opcji „nawiguj”. No cóż: darmowe mapy z reguły są dokładne, ale zdarzają się błędy, zaś algorytm wyznaczania trasy też czasami działa dziwnie.

No dobrze: zainstalowaliśmy i skonfigurowaliśmy oprogramowanie, wyznaczamy trasę i jazda! Nie do końca. Okazało się, że na moim urządzeniu przy wyznaczaniu jakiejkolwiek dłuższej czy bardziej skomplikowanej trasy pojawia się komunikat błędu. Nie pomaga zalecane przejrzenie trasy w poszukiwaniu nieprzejezdnych odcinków, sprawdzenie wyjazdu z miejsca startu i dojazdu do celu, zmiana parametrów pojazdu (w tej wersji ustawia się tam również parametry dróg) i tak dalej. Kontaktowałem się w tej sprawie z producentem (chcieli ze mną gadać – znajdźcie mi drugą firmę, która daje wsparcie dla darmowego oprogramowania) i stwierdzili, że u nich problem nie występuje. Prawdopodobną przyczyną jest zbyt mała pamięć w moim Pocket PC. Kłopoty pojawiły się po aktualizacji do wersji 18.0.0 programu i występują z różnym nasileniem we wszystkich nowszych wersjach aż do aktualnej. Próbowałem przeczekać w nadziei że w końcu błąd zostanie usunięty – nic z tego. Prawdopodobnie do testowania oprogramowania wykorzystywane są mniej zabytkowe urządzenia.

Rozwiązaniem jest powrót do wersji 17.x (bez problemu współpracuje ona z najnowszymi mapami), jednak nie jest to proste. Instalator, niezależnie od wersji, zawsze pobiera z serwerów najnowsze oprogramowanie. Jak więc wybrnąć z sytuacji? Poniżej podaję instrukcję „krok po kroku”.
  • Pobieramy i instalujemy na komputerze PC Navigator 19 Setup Utility w aktualnie dostępnej wersji.
  • Wybieramy „Zainstaluj aplikację”, następnie „Zainstaluj Pocket Navigator”, „AutoPilot lub urządzenie Windows Mobile” i wreszcie „Przygotuj instalację na lokalnym dysku”. Wskazujemy jakiś uprzednio przygotowany pusty katalog lub tworzymy nowy i uruchamiamy instalację. Chodzi o to, żeby instalator pobrał z serwera oprogramowanie i zaznaczył sobie, że je pobrał. Na tym etapie nie instalujemy do urządzenia, bo zainstaluje się najnowsza wersja (chyba, że właśnie o to nam chodzi). Po wykonanej operacji zamykamy instalator. 
  • Pobieramy plik instalacyjny pocket_navigator.cab wersji 17.0.0 (taka się zachowała w moich archiwach) stąd: http://chomikuj.pl/mirekc/Freeware/Pocket+PC/pocket_navigator,7244659887.cab(archive). 
  • Teraz musimy podmienić instalatorowi ściągnięty przez niego plik pocket_navigator.cab na pobrany przez nas plik w starszej wersji. W tym celu musimy odnaleźć katalog, w którym ten plik jest przechowywany. Na moim komputerze z Windows XP jest to:
          C:\Documents and Settings\All Users\Dane aplikacji\Navigator\x.y\Install

    W miejsce x.y może być wstawiony numer konkretnej wersji. Pod Windows 10 szukać należy czegoś takiego:

          C:\ProgramData\Navigator\x.y\Install

    gdzie x.y jak wyżej. Jeśli odnalezienie katalogu sprawia trudności można uruchomić wyszukiwanie i podać nazwę pliku: pocket_navigator.cab.
     
  • Uruchamiamy ponownie instalator i instalujemy program nawigacyjny oraz mapy na urządzeniu. W celu zaoszczędzenia pamięci wszystko instalujemy na karcie SD lub CF, w zależności od interfejsu jakim dysponuje nasz Pocket PC. Można też instalować bezpośrednio na karcie pamięci przy pomocy czytnika. Powinna się zainstalować wersja 17.0.0. 
  • Kiedy pojawią się aktualizacje, instalujemy na urządzeniu tylko nowe mapy, nie zmieniając wersji oprogramowania.
W ten sposób nawet bardzo stary Pocket PC z modułem GPS, dysponujący niewielką pamięcią (w moim przypadku to tylko 64 MB), możemy przekształcić w pełnowartościowe urządzenie do nawigacji z całkiem przyzwoitym oprogramowaniem (choć może nie dorównującym najlepszym współczesnym aplikacjom) i aktualnym zestawem map. Szerokiej drogi!

Na koniec dobra informacja dla posiadaczy starszych dedykowanych nawigacji z systemem operacyjnym Windows CE. Nie wyrzucajcie ich! MapFactor obsługuje również takie urządzenia! Wystarczy tylko nawigację odblokować (opisy można znaleźć w internecie), żeby można było zainstalować oprogramowanie innego producenta.


A co z właścicielami nowoczesnych smartfonów i tabletów? Chcecie mieć nawigację offline nie pożerającą limitu transferu internetowego i działającą na całym świecie za darmo? Polecam wypróbować MapFactor Navigator Free. Być może to aplikacja również dla Was.

15 komentarzy:

  1. Cześć Mirku,

    O ile zgadzam się z Tobą w kwestii reinkarnacji starego PocketPc, o tyle mam prośbę - nie wprowadzaj ludzi w błąd. Fakt - na system Windows Mobile 2002 czy 2003 nie znajdziemy już sensownej nawigacji, o tyle na Windows Mobile 5 i 6 już jest choćby AutoMapa.
    Warto by było wyrażnie podkreślić, o jakich systemach piszesz.

    Poza tym - spoko wpis.
    Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zależy, co kto rozumie pod pojęciem „sensowna nawigacja”. Program który opisałem działa (w wersji 17.x) na Windows Mobile 2002 i 2003 (zrzuty ekranu pochodzą z Mio 168 z systemem Windows Mobile 2003 SE), jego cechy opisałem, wiem że da się z nim jeździć, bo sam go używałem, więc nie uważam, żebym wprowadzał w błąd kogokolwiek. Natomiast faktycznie Navigator Free nie dorównuje (na terenie Polski, bo za granicą to już bym dyskutował) AutoMapie i jeśli „sensowna” na być tylko nawigacja takiej lub wyższej klasy, to rzeczywiście opisana przeze mnie nie jest „sensowna”. Tylko że wtedy musimy pogodzić się z faktem, że „sensowna” nawigacja nie jest darmowa.

      Usuń
    2. Jeszcze parę słów odnośnie AutoMapy na Windows Mobile 5 i 6. Fakt: przegapiłem, że obsługiwane są (jeszcze?) te systemy, ale nie z chęci wprowadzenia kogoś w błąd i nie poczuwam się do winy. Dlaczego? Wystarczy wejść na stronę https://www.automapa.pl. Tam jest tylko o Androidzie: pobierz z Google Play, skorzystaj z oferty swojego operatora, kup u dystrybutora AutoMapę android i tak dalej. Nigdzie, ani na stronie firmowej, ani u dystrybutorów nie znalazłem informacji o możliwości zakupu AutoMapy na Pocket PC. Owszem, da się „wygooglać” jakieś linki do pobrania dla tych, co już mają licencje. A „piratów” nie wspieram.

      Usuń
  2. Ostatnio jeździłem trochę po Słowacji i po Polsce używając Mio 168 jako nawigacji. Mogę potwierdzić, że z programem Navigator Free to stare urządzenie wciąż „daje radę”. Inna sprawa, że w przypadku Polski problemem stało się nie to jak dotrzeć z punktu A do punktu B, tylko jak ominąć roboty drogowe, a tego Navigator nie potrafi.

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo mnie się podoba ten blog i jego tematyka. Co do samej nawigacji ze starego pocket-PC to myślę że nadaje się tylko w celach naukowo poznawczych. Coś na zasadzie jazdy starym samochodem, gdy czujemy że "jak można było kiedyś z tego korzystać" z perspektywy dzisiejszych czasów.

    OdpowiedzUsuń
  4. fajne! musze sprobowac cie pobawic :) na moim zaprzyjaznionym zlomie elektronicznych palmtopow zwykle jest do groma, po 5zl :)

    ja "macafonów" w ogole nie lubie uzywac, bo mnie denerwuje klawiatura ekranowa, nadal mam stara dobra Nokie C3 qwerty, a do nawigacji mam starego tomtoma i stare mio - tez znalezione na elektrozlomie lub elektrosmieciach, a moze w smietniku z elektronika w Tesco gdy jeszcze tam byl, juz nie pamietam :) ale juz mapy sa strasznie stare, choc zazwyczaj mi to nie przeszkadza, ale czasami tak
    pozdrawiam
    benny_pl

    OdpowiedzUsuń
  5. Artykuł dobry , zresztą jak zawsze :)

    OdpowiedzUsuń
  6. Że też Ci się chciało :)

    OdpowiedzUsuń
  7. Cześć, czy mógłbyś gdzieś wrzucić (np. na megawrzuta) pliki które pomogą ożywić starą nawigację czyli:
    program Navigator Free 17.0.0 + ostatnią działającą mapę Polski 8.12.2021 ?
    Niestety nigdzie już w sieci nie można znaleźć starszych wersji, są wszędzie usuwane i znikają, dostępne są tylko najnowsze wersje.
    Z góry dzięki!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Navigator jest na moim chomiku: http://chomikuj.pl/mirekc/Freeware/Pocket+PC. Wrzuciłem też mapę.

      Usuń
    2. Dzięki! Okazało się, że moja nawigacja jest pod CE a nie WM - stąd z wersji 17 potrzebowałbym pliku pnd_app.rar zamiast pocket_navigator.cab - masz może gdzieś tego rar'a? W sieci niestety już zaginął i nie jest dostępny.
      BTW: jak sprawdzić jakiej wersji mapy się używa w nawigacji NavigatorFree?

      Usuń
    3. Ja dla CE nigdy nie ściągałem, więc nie pomogę. A nowa wersja nie działa przypadkiem?

      Usuń
    4. Działa ale dość wolno, wolniej niż Automapa 6.24 z nowymi mapami (a wydawało mi się, że nic nie może działać wolniej niż AM na starym urządzeniu) - stąd próba zainstalowania starszej wersji FN aby sprawdzić czy działanie aplikacji nie przyśpieszy. A ludzie mówią, że "w internecie nic nie ginie" - nie mają racji - stare wersje programów znikają bezpowrotnie z internetu.

      Usuń
    5. Spróbuj w widoku 2D. W tym programie jest duża różnica.

      Usuń
    6. Widok 2D działa - jak to mówił komisarz Ryba: "lepiej, ale niewiele lepiej". Wróciłem do 3D wyłączając auto zoom i lekko oddalając widok mapy - teraz działa znośnie. Ale te urządzenia sprzed 10 lat to już zabytek i mało co tam w 2023 roku zadziała (ze względu na ograniczenia sprzętowe jak i antyczność OS) - Windows CE z nowszą AM6.27 na urządzeniach z 64MB RAMu wyrzuca komunikat o małej ilości pamięci dla programu i aplikacja AM przestaje działać. Zatem pozostaje Navigator Free który powoduje, że jak ktoś chce to może jeszcze korzystać z tego starego sprzętu.

      Usuń